Jak vybrat kuchyňský teploměr?

Chystáte se uvařit skutečnou pochoutku? Pak se při vaření neobejdete bez kuchyňského teploměru, který vám usnadní práci při pečení, vaření, smažení, grilování nebo dokonce uzení. Vyberte si vhodný teploměr nejen dle využití, ale také například podle materiálu a činností, k nimž jsou určeny. Jak na to?

Kuchyňské teploměry vám pomohou připravit dokonalý pokrm.

Určení teploměru

Teploměr na pečení

Také ho najdete pod názvem teploměr do trouby. Snadno se do ní vloží a vy jen sledujete, zdali je teplota pečícího se masa ideální. Nejčastěji se objevuje jako vpichový, ale zároveň můžete sehnat i bimetalový.

Teploměr na grilování

Teploměry na grilování jsou vpichové, kvůli tomu také nejsou příliš oblíbené. Jakmile při grilování do masa teploměr napíchnete, zbytečně z něj vyteče šťáva.

Teploměr na fritování

Fritézy sice mívají nastavitelnou teplotu a digitální displej, ale ne vždycky jsou naměřené hodnoty správné. Z tohoto důvodu přichází na řadu fritovací teploměr, který vypadá podobně jako vpichový.

Teploměr na vaření

Funguje obdobně jako ten fritovací, ale neodolá tak vysokým teplotám.

Teploměr do lednice

Chladničkový teploměr oceníte v případě, že lednice nemá vlastní integrovaný teploměr.

Začínáte s latte artem? Pak byste měli vědět, že teplota mléka při latte artu hraje hlavní roli. Jedině tak se vám podaří nakreslit jakýkoliv obrázek. Pořiďte si proto teploměr na mléko.

Teploměr na zavařování

Zavařovací teploměry jsou dlouhé a mají tyčovitý tvar. Nejsou příliš odolné, ale to vůbec nevadí. Zavařování při vysokých teplotách neprobíhá.

Teploměr do udírny

Udírenský teploměr vám usnadní práci při uzení klobásek, sýrů, masa, ryb i čehokoliv dalšího.

Teploměr na víno

Abyste si víno skutečně vychutnali, musí mít tu správnou teplotu. Tu si můžete ověřit jen s pomocí teploměru na víno, jenž se na lahev od vína jednoduše navlékne.

Multifunkční digitální teploměr

Často se digitální teploměr prodává společně se sondou nebo sadou sond určených na různé typy potravin a s nimi spojenou přípravu.

Grilování s teploměrem dostane úplně nový rozměr.

Druhy teploměru

Teplota pokrmů se dá měřit různými způsoby a každý je jinak přesný, proto je dobré pořídit si alespoň dva kuchyňské teploměry a teplotu ověřovat.

  • Rtuťový teploměr - do kuchyně za žádnou cenu nepatří, přesto se čas od času v domácnostech objevuje; rtuť je jedovatá látka a postupně mizí i z medicínského prostředí
  • Bimetalový teploměr - své využití najde především v lednici; bývá kulatý neboli budíkový a funguje na principu rozdílné roztažnosti dvou kovů; při dosažení určité teploty se jedna polovina bimetalového proužku zkroutí a vychýlí ručičku na stupnici
  • Digitální teploměr - sice není vždy přesný, ale je nejvyužívanější; mívá různou odchylku, která může dosahovat až půl stupně

Po každém použití teploměr pořádně vyčistěte od mastnoty, zbytků jídla a dalších nečistot. Tak mu zajistíte delší životnost.

Parametry teploměrů

Teploměry se od sebe neliší jenom způsobem využití, ale i dalšími faktory. Co hraje při výběru nejdůležitější roli?

Stupnice

Jiná teplota vás bude zajímat při měření teploty v lednici a jiná při pečení masa. Teploměry se proto liší hodnotami na stupnicích.

Odolnost

Při výrobě teploměrů se používají různé materiály. Je-li teploměr určen na smažení, musí vydržet vysoké teploty, naopak teploměr do lednice nebo mrazáku musí překonat velký mráz. Proto není radno teploměry zaměňovat.

Životnost

Samozřejmě záleží na teplotách, kterým jsou teploměry vystavovány. Sháníte-li teploměr do mrazáku nebo na smažení, vyplatí se vám investovat do skutečně kvalitních kuchyňských teploměrů.

Nekvalitní teploměry

Podle čeho je poznáte? Existuje několik faktorů, které mohou leccos naznačit, například:

  • Velmi nízká cena - v tomto případě platí, že cena odpovídá kvalitě; nezapomeňte, že teploměr používáte na vaření a musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat žádné škodlivé látky
  • Poškození - některé teploměry mohou být lehce naprasklé nebo jinak poškozené
  • Manuál bez českého jazyka - pokud není k teploměru přiložen návod v českém jazyce, raději se mu vyhněte
  • Špatná stupnice - občas se může stát, že hodnoty na stupnici neodpovídají reálným hodnotám; také mohou být nesrozumitelné jednotky na stupnici
Ideální teplota masa při grilování se pohybuje mezi 110–130 °C.

Teploty v kuchyni

Nevíte, jakou hodnotu byste měli naměřit při vaření nebo smažení? Orientujte se podle obecné stupnice. Ta vám rovněž poskytne návod k tomu, při jaké teplotě potraviny nejlépe uchovávat.

Místo/Úprava Optimální teplota
Vaření masa 72 °C
Smažení masa 150–190 °C
Grilování masa 110–350 °C
Lednice 4 °C
Mrazák -24 °C
Spíž 7–10 °C
Vinný sklípek 7–18 °C

Nejčastější otázky

Jak velká bývá odchylka u kuchyňských teploměrů?

Obvykle se pohybuje mezi 0,5–1,5 °C.

Mohu jehlový teploměr používat i na měření teploty vody?

Ve většině případů ano.

Je možné kuchyňský teploměr využít i k měření teploty vzduchu?

Nikoliv, naměřená teplota by nebyla správná.

Skutečně mohu teploměr do trouby nechat v troubě po celou dobu pečení masa?

Jistě, ale záleží samozřejmě na tom, zdali je dostatečně odolný a kvalitní.